Kupiłeś nowy, wielki telewizor, ale dźwięk z głośników nie jest satysfakcjonujący? Z takim problemem zmaga się sporo osób, które nie są zadowolone z brzmienia, jakie oferują wbudowane w telewizor głośniki. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że w płaskich telewizorach nie ma dziś po prostu miejsca na dobre jakościowo głośniki. Rozwiązania takiego kłopotu są w zasadzie dwa: możemy zakupić soundbar albo zdecydować się na kolumny. Ale co wybrać? Kolumny czy soundbar? Obie te opcje mają swoich przeciwników oraz zwolenników, dlatego też jeśli stajemy przed takim dylematem to trzeba dobrze rozpatrzeć plusy i minusy z obu stron. Zacznijmy od tego, że obie te opcje pozwalają nam na kompaktowe rozwiązanie. Dodatkowo, zarówno soundbar, jak i kolumny możemy w łatwy sposób zainstalować, zamontować oraz obsługiwać. W ostatnich latach szczególnie dużą popularnością cieszą się właśnie soundbary, przede wszystkim za sprawą zastosowania w nich coraz to lepszych i bardziej przemyślanych rozwiązań czy technologii.

Jak się bowiem okazuje, niekiedy soundbar pozwoli nam stworzyć bardzo dobrej jakości system audio w naszym domu, który może być porównywalny pod względem jakości brzmienia do bardzo dobrych zestawów kina domowego.

Jak wybrać głośniki pod telewizor?

Nasz wybór powinien być dobrze przemyślany, abyśmy potem nie żałowali swojej decyzji i rzeczywiście cieszyli się dobrej jakości dźwiękiem. Warto więc wiedzieć, jakie są plusy i minusy związane ze stosowaniem kolumn oraz soundbaru. Na początek kolumny:

  • PLUS: zajmują mało miejsca i są na tyle małe, że można je ustawić w zasadzie wszędzie.
  • PLUS: są łatwe w konfiguracji.
  • PLUS: nie muszą współpracować ze wzmacniaczem.
  • PLUS: zapewniają solidny dźwięk przestrzenny, jako że można je dowolnie ustawić.

A teraz dobre i złe strony soundbaru:

  • PLUS: zajmują mało miejsca i mają ciekawe wzornictwo.
  • PLUS: są proste w obsłudze.
  • PLUS: nie wymagają wzmacniacza.
  • PLUS: umożliwiają połączenie Bluetooth.
  • PLUS: łatwe w instalacji.
  • MINUS: nie oferują takiej przestrzenności brzmienia jak kolumny, choć stosowane technologie coraz częściej potrafią w tym względzie zaskakiwać.

Jak więc widzimy, oba rozwiązania są dobre.

Minus związany z gorszym brzmieniem przestrzennym w przypadku soundbarów coraz częściej jednak nie występuje, jako że wysokiej jakości soundbary posiadają już takie technologie, że potrafią zapewnić naprawdę przestrzenny dźwięk i dać zadowalające efekty. Z tego też powodu ostateczny wybór między kolumnami i soundbarem nie jest wcale taki łatwy, a o wszystkim mogą zadecydować tylko i wyłącznie nasze osobiste preferencje.