Minęła już era małych telewizorów – dziś kupuje się telewizory o dużej, w zasadzie coraz większej, przekątnej ekranu. Jednocześnie są one niezwykle cienkie i często zachwycają swoim wyglądem, będąc nie tylko sprzętem użytkowym, lecz również ważną częścią wystroju wnętrz. Wszystko to powoduje, że miejscem telewizorów coraz częściej jest po prostu ściana, gdzie wiesza się TV – dzięki temu urządzenie nie musi stać na stoliku czy komodzie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: pozwala nam usytuować ekran telewizora na właściwej dla nas wysokości, dzięki czemu będziemy mogli w dużym komforcie oglądać kolejne filmy czy seriale. Przy tym wszystkim pojawia się jednak bardzo istotne pytanie: jak zamocować telewizor do ściany? Najlepiej oczywiście, aby odbyło się to tak, że telewizor będzie bezpiecznie przymocowany, a więc nie będzie żadnego ryzyka, że może w przyszłości spaść. W tym celu wykorzystamy specjalne uchwyty RTV, które służą właśnie do tego, aby zamocować TV na ścianie. Nie każdy uchwyt się jednak do tego nada. Musi być to odpowiednio dobrane mocowanie, zarówno pod względem przekątnej ekrany telewizora oraz samej wagi telewizora. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie stanie się nam nic złego.

Mocujemy telewizor na ścianie – krok po kroku

Samodzielny montaż telewziora na wybranej ścianie nie jest wcale trudnym czy skomplikowanym zadaniem. Potrzeba tylko odpowiednich narzędzi oraz trochę wolnego czasu. Wśród najważniejszych narzędzi należy wymienić wiertartkę, poziomicę oraz kołki rozporowe. Przyda się także ołówek, za sprawą którego będziemy mogli zaznaczyć punkty na ścianie. W jaki sposób zamontować TV na ścianie? Krok pierwszy. Wyznacz miejsce na telewizor, najlepiej gdzieś w okolicach miejsca przechodzenia kabli. W przeciwnym razie trzeba będzie je „podprowadzić”. Krok drugi. Przyłóż uchwyt do ściany i zaznacza miejsca, gdzie zostaną wywiercone otwory na kołki rozporowe dla uchwyty.

Pomocna może okazać się poziomica. Krok trzeci. Przykręć uchwyt do ściany. Krok czwarty. Przykręć telewizor do uchwytu. Najlepiej w towarzystwie drugiej osoby, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z dużym telewizorem, który przecież swoją wagę ma. Samodzielne próby mogą zakończyć się w przykry sposób, dlatego lepiej poprosić kogoś o pomoc. Jak więc widzimy, nie jest to wcale nic skomplikowanego, a efekt może być doskonały. Pozostaje jeszcze tylko ukryć kable (jeśli jest taka potrzeba), a na komodzie pod telewizorem w ramach pustego miejsca położyć np.

soundbar.