Już od kilku lat płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans. Na rynku pojawia się coraz więcej wydawnictw znanych i lubianych artystów właśnie na winylach, a do tego wiele osób „odkopuje” stare płyty winylowe, które przeleżały dziesiątki lat w piwnicach czy strychach. Jednocześnie coraz częściej audiofile decydują się na zakup odtwarzacza winyli, czyli gramofonu.

Przy tym wszystkim trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, w jaki sposób powinno się zadbać o gramofon oraz o same płyty, aby mogły nam one służyć przez długi czas. Niestety wciąż zbyt wiele osób nie ma pojęcia, jakie akcesoria będą potrzebne do pielęgnacji i wyczyszczenia płyt winylowych, przez co wiele z nich traci swój blask.

Jak zadbać o gramofon?

Jeżeli chodzi o sam gramofon to jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia jest igła gramofonowa.

Szczególnie mocno jest ona narażona na kurz, który zbiera się na ostrzu igły wraz z kolejnymi odtwarzaniami płyt. Nie jest to dobre dla samego gramofonu, gdyż z czasem zanieczyszczenia mogą powodować zniekształcenia dźwięku, a co za tym idzie popsują nam wrażenia podczas słuchania. Ważne jest więc, aby regularnie czyścić płyty gramofonowe (o czym za chwilę), lecz tak samo istotne jest czyszczenie samej igły.

W jaki sposób to zrobić? W tym celu najlepiej przysłuży się nam szczotka z krótkim, delikatnym włosiem oraz odpowiedni antystatyczny płyn. Zestawy do czyszczenia igły gramofonowej zakupimy chociażby w dobrych sklepach muzycznych czy gramofonowych. Samo czyszczenie może być odrobinę ryzykowne, jako że – choć igła jest dość twarda – element ten osadzony jest na cienkim wsporniku, a co za tym idzie jest dość mocno narażony na uszkodzenia.

W związku z tym przy czyszczeniu igły należy zachować jak największą ostrożność.

Jak zadbać o płyty gramofonowe?

O płyty winylowe trzeba przede wszystkim dbać w sposób regularny. Kurz jest niezwykle groźny dla gramofonu, dlatego też konieczne jest regularne czyszczenie płyt, chociażby za pomocą specjalne szczotki – dobrym wyborem będzie taka z węglowym włosiem.

Niekiedy płytę trzeba będzie nie tylko wyczyścić, ale również umyć, do czego posłuży nam specjalna myjka, która z łatwością usunie wszystkie zabrudzenia. Ciekawą opcją są też myjki ultradźwiękowe. Na koniec, nie zapomnijmy o właściwym przechowywaniu naszej kolekcji płyt.

Możemy do tego wykorzystać segregator, a w przypadku rzeczywiście dużych kolekcji lepszy będzie cały regał, na którym płyty stać będą zupełnie tak jak gdyby były książkami.