W ostatnich latach coraz więcej osób inwestuje w takie urządzenie jak soundbar. Nie każdy jednak wie, czym tak w zasadzie soundbar jest, a do tego trzeba sobie odpowiedzieć jeszcze na kilka ważnych pytań: w jaki sposób wybrać taki sprzęt, na co zwrócić największą uwagę czy jak dobrać moc soundbara do pomieszczenia. Zacznijmy więc od definicji.

Soundbar to inaczej mówiąc belka głośnikowa albo po prostu głośnik, który został umieszczony w podłużonej, dość wąskiej obudowie. Jest to przede wszystkim znakomita alternatywa dla rozbudowanych zestawów kina domowego, jako że nie musimy inwestować w kilka głośników i potem odpowiednie je rozmieścić, lecz wystarczy nam właśnie jeden soundbar. Najlepsze soundbary są bez problemu w stanie zaoferować tak samo dobre brzmienie jak zestawy kina domowego.

W przypadku tworzenia takiego zestawu chodzi przede wszystkim o to, aby móc cieszyć się przestrzennym dźwiękiem w stylu efektów dźwiękowych, które znamy z sal kinowych. Nie zawsze się to udaje, a jest to z reguły możliwe za sprawą odpowiedniego rozmieszczenia głośników w konkretnym pomieszczeniu w naszym domu. Tymczasem soundbar nie wymaga innych głośników, gdyż wysokiej jakości sprzęt może zapewnić nam w zasadzie tak samo dobry, przestrzenny dźwięk.

Jakie są najważniejsze cechy soundbarów?

Nie ma żadnych wątpliwości, że wśród najważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego soundbaru, jest jego moc. Co ten parametr w ogóle nam mówi? Informuje nas głównie o tym, ile ciepła głośniki są w stanie rozproszyć, aby nie ulec uszkodzeniu. Dodatkowo, moc ma spory wpływ na głośność dźwięku.

Ważne jest jednak, by pamiętać, że na dźwięk wpływają również wbudowane dekodery i obsługiwane standardy. Ale w jaki sposób dobrać moc soundbara do pomieszczenia? Nie jest to bowiem wcale łatwe zadanie. Można by przyjąć, że im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc soundbara – na ogół się to sprawdza, natomiast na sam dźwięk i akustykę wpływa jeszcze sporo innych rzeczy.

Znaczenie ma na przykład to, czy rozchodzący się po pomieszczeniu dźwięk ma się od czego „odbić” (firany, dywany, itp.) – z kolei pozostałe ważne cechy przy wyborze soundbar to między innymi łączność (większość wykorzystuje tylko kabel, choć coraz częściej są również dostępne modele posiadające moduły Wi-Fi czy Bluetooth), posiadanie złącza i porty czy różnego rodzaju dodatki. Pamiętajmy więc o tym, że moc urządzenia – choć jest ważnym parametrem – to nie wszystko.