Zakup dobrej jakości sprzętu audio wcale nie jest gwarantem satysfakcji brzmienia. Na to, czy osiągniemy pożądany efekt wpływa bowiem wiele innych czynników. Oczywiście niezwykle ważne jest wybrać odpowiednie głośniki, wzmacniacz czy subwoofer (ale i okablowanie czy różnego rodzaju pomocne akcesoria), natomiast w wielu przypadkach wcale nie mniejsze znaczenie ma właściwe rozstawienie wszystkich elementów całego zestawu. Tylko wtedy jesteśmy bowiem w stanie osiągnąć odpowiednią akustykę, a co za tym idzie efekty z pewnością będą zadowalające. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób do tego dojść. Tymczasem od właściwego rozstawienia i ustawienia głośników zależy to, jakie brzmienie otrzymamy. Jest to ważne zarówno w przypadku systemów audio, które wykorzystujemy do odsłuchiwania muzyki ulubionych wykonawców, jak i w przypadku zestawów kina domowego – te z kolei ułatwiają i umilają przeżywanie niesamowitych wrażeń podczas oglądania ulubionych filmów czy seriali.

Ale w jaki sposób sprawdzić ustawienie głośników? O czym pamiętać? Oto kilka najważniejszych zasad z tym związanych: 1. Zadbaj o symetrię pracy kolumn Kolumny głośnikowe powinny być rozstawione mniej więcej symetrycznie, aby mogły pracować w podobny sposób – nie jest wskazane ich duże zróżnicowanie, tym bardziej jeśli odległości od ścian są nieco mniejsze. Warto zdać sobie sprawę również z tego, że ustawienie głośników w pobliżu dużego mebla czy rośliny może zaburzać symetrię. 2. Zwróć uwagę na odległości od ścian Przy ustawianiu głośników powinno zachować się odpowiednią odległość od ścian (z reguły jest to 50-60 centymetrów), chyba że mamy do czynienia ze sprzętem, który został tak zaprojektowany, aby stać bezpośrednio obok ściany. Należy pamiętać również o tym, że nie jest wskazane ustawianie głośników w narożnikach pomieszczeniach, choć są oczywiście takie wyjątki jak na przykład subwoofer. 3.


Zwróć uwagę na wysokość ustawienia głośników Każda kolumna powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, to jest na wysokości głowy słuchacza lub lekko niżej. Głośniki powinny być też zwrócone niemal bezpośrednio w kierunku słuchacza. 4. Nie zapomnij o efekcie dźwięku przestrzennego Chcąc stworzyć taki efekt, konieczne jest odpowiednie rozstawienie wszystkich elementów zestawu, oczywiście w zależności od tego, z jakim zestawem stereo oraz jaką ilością elementów mamy do czynienia (5.1, 7.1 czy 9.1).

5. Uwzględnij wielkość pomieszczenia przy ustawianiu głośników Wiele osób o tym zapomina, a tymczasem wielkość pomieszczenia ma niebagatelne znaczenie przy ustawianiu głośników.