Zbudowanie własnego systemu audio w czterech ścianach nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. W trakcie tworzenia takiego systemu staniemy bowiem przed wieloma różnymi kwestiami i pytaniami, na które trzeba będzie we właściwy sposób sobie odpowiedzieć. Tylko wtedy będziemy mieli bowiem szansę stworzyć taki system audio, który rzeczywiście zaspokoi nasze – nawet te najbardziej wygórowane – oczekiwania. Przy tym wszystkim potrzebujemy dozy informacji na temat technicznych rozwiązań, które umożliwią nam uzyskanie pożądanych efektów związanych z brzmieniem. Dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii jest to jak ustawić kolumny i subwoofer. Sam subwoofer to niezwykle pożyteczne urządzenie, które należy jednak odpowiednio skonfigurować oraz ustawić, aby uzyskać dobry efekt. W przeciwnym razie dźwięk może mieć bardzo sztuczny, po prostu nieprzyjemny charakter.

W przypadku samego ustawiania poszczególnych elementów systemu dobrym pomysłem jest sprawdzenie kolejnych miejsc w pomieszczeniu na zasadzie prób. Wiele zależy oczywiście od charakteru czy wielkości tegoż pomieszczenia, natomiast z reguły mamy trzy opcje rozmieszczenia subwoofera:

  • gdzieś na środku pomieszczenia – w ten sposób niskie tony będą charakteryzowały się największą precyzją, lecz słabszy będzie poziom głośności,
  • blisko ściany pomieszczenia – w ten sposób uzyskamy więcej basu,
  • w rogu pomieszczenia – w ten sposób uzyskamy najbardziej okazały bas, lecz najmniej precyzyjny.

Ta ostatnia opcja jest więc dość ryzykowna, a prócz tego nie należy stawiać subwoofera także w jednakowej odległości od ścian do siebie naprzeciwległych oraz wzdłuż ścian bocznych. Podobnie to wygląda w przypadku ustawienia kolumn, które nie powinny na przykład stać w narożnikach. Inne ważne reguły i pomoce związane z ustawieniem kolumn to:

  • zachowanie minimalnej odległości od ścian,
  • ustawienie kolumn i głośników na odpowiedniej wysokości,
  • skierowanie kolumn na miejsce odsłuchu,
  • wygospodarowanie swobodnej przestrzeni między kolumnami i miejscem odsłuchu.

Jak więc widzimy, samo skompletowanie odpowiednich sprzętów audio do naszego systemu może być niezwykle trudne, a to dopiero krok numer jeden. W dalszej kolejności trzeba zadbać jeszcze o prawidłowe rozstawienie subwoofera i kolumn, co w dużej mierze zdecyduje o tym, jakie brzmienia i efekty uzyskamy.

Rozsądnie jest po prostu próbować i nasłuchiwać, czy dane ustawienie sprawdza się w przypadku naszego salonu czy innego pomieszczenia.