Wybór odpowiednich słuchawek dla dziecka może okazać się niezwykle ciężki. Wszak jako rodzice musimy dobrze zadbać o to, by postawić na właściwe słuchawki dla dziecka i zwrócić tym samym uwagę na szereg bardzo istotnych cech oraz aspektów związanych ze słuchaniem muzyki. Z jednej strony ważne jest m.in.

brzmienie słuchawek czy jakość wykonania, ale z drugiej strony równie istotne jest także bezpieczeństwo naszej pociechy. Nie wszystkie słuchawki dla dorosłych będą bowiem nadawać się także dla dzieci – niektóre mogą okazać się zbyt ciężkie, inne z kolei nie będę dobrze dostosowane do delikatnych uszu dziecka. Co będzie więc najważniejsze przy wyborze słuchawek dla dziecka? Decyzję powinniśmy oprzeć przede wszystkim o wiek dziecka i pod tym kątem spróbować dopasować sprzęt. Oczywiście dzieci już najmłodszych lat lubią słuchać muzyki, mają swoje ulubione piosenki i słuchawki to z pewnością bardzo przydatna rzecz.

Przy tym wszystkim trzeba też jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszej pociechy, z czym związek ma poziom natężenia dźwięku – w przypadku dzieci możemy skorzystać ze słuchawek, które ograniczają natężenie dźwięku do około 85 dB i są odpowiednie dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Słuchawki dla dziecka – douszne czy nauszne?

Wybór słuchawek jest na tyle szeroki, że staniemy przed wieloma różnymi dylematami. Jednym z nich będzie to, czy postawić na słuchawki douszne, czy nauszne. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy.

Słuchawki dla dziecka douszne są stosunkowo lekkie i często bardzo funkcjonalne, dzięki czemu możemy z nich korzystać w wielu różnych miejscach, także poza domem. Z kolei słuchawki nauszne świetnie sprawdzą się przede wszystkim w domu. Będzie to doskonały wybór, jeżeli nasze dziecko lubi na przykład grać w różnego rodzaju gry komputerowe, gdzie dźwięk jest bardzo ważny. Słuchawki nauszne z reguły potrafią bowiem bardzo dobrze i skutecznie wytłumić wszelkie odgłosy z zewnątrz.

Ważne jednak, aby były one wygodne. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się słuchawki bezprzewodowe. Wśród ciekawszych modeli słuchawek dla dzieci warto wyróżnić między innymi:

  • MEE Audio KidJamz 2,
  • JVC HA-KD5,
  • Brainwavz KV100.

Pamiętajmy przy tym, aby ostateczną decyzję podjąć najlepiej w porozumieniu z dzieckiem, a jeśli jest to prezent to w porozumieniu z rodzicami.

W tym pierwszym przypadku dobrze jest bowiem zadbać o to, aby dziecko mogło wybrać taki sprzęt, który rzeczywiście będzie mu się podobał i będzie często wykorzystywany. Wtedy będziemy mieli pewność, że to dobry zakup.