Przenośne, a może bezprzewodowe? Wolnostojące albo jednak podstawkowe? Do zestawu stereo, czy po prostu do kina domowego? Zakup głośników nie jest wcale taką łatwą sprawą jak mogłoby się to wydawać. Mamy wiele różnych opcji, wybór jest niezwykle szeroki, a my musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, które zadecydują o tym, czy będziemy zadowoleni z ostatecznego efektu. Nie każdy tymczasem w ogóle wie, na co tak w zasadzie zwrócić uwagę, o jakich parametrach technicznych pamiętać i co może mieć wpływ na wybór głośników. W jaki sposób postawić więc na sprzęt, który rzeczywiście zapewni nam wysoką jakość i fantastyczne brzmienie zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Wybierając głośniki, możemy więc zdecydować się na:

Najważniejsze jest jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy głośniki kupujemy głównie po to, aby słuchać muzyki, czy też jednak będziemy częściej oglądali filmy.

Istotną sprawą będzie też źródło dźwięku, choć oczywiście to głośniki w dużej mierze zadecydują o tym, jaki będzie efekt i czy brzmienie będzie zadowalające. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze głośników? Jest tego trochę, dlatego należy być odpowiednio przygotowanym do zakupów.

System audio w domu – od czego zależy jakość dźwięku?

Na to, czy uda nam się osiągnąć pożądane brzmienie, wpływa bardzo wiele czynników. Nie wystarczy zakupić sprzętu audio z najwyższej półki i liczyć na to, że samo jakoś zagra. Ważne jest chociażby to, aby wszystkie elementy zestawu były odpowiednio dopasowane względem siebie (między innymi pod względem mocy).

W przypadku głośników bardzo duże znaczenie ma z kolei na przykład to, jakie materiały zostały wykorzystane do budowy głośnika i jego obudowy. Nie wolno zapominać również o wpływie wielkości pomieszczenia na dźwięk oraz o poprawnym ustawieniu głośników. Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że samo brzmienie jest często odczuciem bardzo subiektywnym. Każdy ma swoje własne oczekiwania co do dźwięku, dlatego też jedyny sposób na to, aby wybrać idealne głośniki, które zapewnią wysokiej jakości dźwięk, to po prostu odsłuch. Wtedy będziemy mogli na własnej skórze sprawdzić, jak sprawują się dane głośniki i czy rzeczywiście zapewniają wysokiej jakości brzmienie.

Z reguły tego typu odsłuch możliwy jest w salonach audio, gdzie powinna znajdować się profesjonalna sala odsłuchowa (panujące w niej warunki, przynajmniej pod wzglęem akustyki, będą wtedy dość zbliżone do tych domowych).