Budowa swojego własnego systemu audio w domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba poświęcić temu sporo czasu i przede wszystkim wiedzieć, czego tak właściwie szukać oraz na co zwracać najwięcej uwagi. Rozwiązaniem jest zakup zestawu stereo, czyli wzmacniacz plus głośniki – zestawy zapewniające wysokiej jakości dźwięk dostępne są w cenie kilku tysięcy złotych, ale nawet za 2500 zł jesteśmy w stanie zakupić zestaw, który z pewnością spełni nasze oczekiwania. Oczywiście należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób dobrać konkretne elementy zestawu. Można też postawić na gotowe już zestawy przygotowane przez salony sprzętu audio-video.

I tak, w przypadku kolumn głośnikowych musimy na przykład zdecydować, czy postawić na kolumny podstawkowe, czy też jednak podłogowe. Wszystko zależy od tego, jakie brzmienie chcielibyśmy uzyskać. Spore znaczenie ma pomieszczenie, w którym będzie zainstalowany cały zestaw – rozmiar pomieszczenia będzie na przykład wpływał na rozmiar samych kolumn głośnikowych. Ważną decyzją jest również to, czy do naszego zestawu będziemy w ogóle kupowali jeszcze jeden głośnik, a mianowicie subwoofer, który pomaga uzyskać przede wszystkim pożądane brzmienie niskich tonów.

Wybieramy wzmacniacz do zestawu stereo

Najważniejsze w samodzielnym kompletowaniu zestawu stereo jest to, aby wszystkie wybrane przez nas sprzęty były dobrze do siebie dopasowane, głównie pod względem mocy i brzmienia – w przeciwnym razie efekt może być mizerny.

Wzmacniacz jest niezwykle ważnym elementem całego zestawu – możemy wyróżnić trzy główne rodzaje tych urządzeń:

  • wzmacniacz mocy,
  • wzmacniacz zintegrowany,
  • amplituner (wzmacniacz w połączeniu z odbiornikiem radiowym).

Sam wybór należy uzależnić przede wszystkim od ilości oraz rodzaju funkcji, jakimi charakteryzuje się dany sprzęt, gdyż to właśnie od tego zależeć będą potem nasze możliwości, jeśli chodzi o cały zestaw. Amplituner poleca się tym osobom, które chcą stworzyć sobie małe centrum rozrywki – jeżeli jednak będziemy słuchać głównie muzyki to lepszym wyborem będzie wzmacniacz mocy bądź wzmacniacz zintegrowany. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego też każdy będzie miał szansę skompletować taki zestaw, jaki będzie odpowiadał wszystkim oczekiwaniom oraz potrzebom. Oto kilka najciekawszych zestawów wzmacniacz plus głośniki do 2500: Pioneer SX-10AEB Koda EX-569T Denon DCD-520 PMA-520 Boston Acoustics A25 Onkyo TX-8220 Yamaha NS-333 Cambridge Audio Topaz AM10 Pylon Audio Pearl Front 20.