Ulubiona muzyka we własnych czterech ścianach? Tylko za sprawą idealnie skompletowanego zestawu muzycznego. Nie jest to jednak wcale takie łatwe zadanie, dlatego też warto wiedzieć, na co tak w zasadzie zwrócić uwagę. W przeciwnym razie może okazać się, że poszczególne elementy zestawu nie będą ze sobą zbyt dobrze współgrać, a co za tym idzie nie będziemy zadowoleni z efektów.

Tymczasem to właśnie brzmienie jest w tym przypadku najważniejsze i jeżeli nie zadbamy o to, aby było satysfakcjonujące to nie ma w zasadzie po co decydować się na zestaw audio. Oto najważniejsze zasady dla każdego audiofila, który kompletuje zestaw muzyczny: Parametry techniczne robią różnice Najważniejsze przy komplementowaniu zestawu jest zwrócenie uwagi na różnego rodzaju aspekty techniczne, które w dużej mierze zadecydują o tym, jakie brzmienie uda nam się osiągnąć. Niezwykle duże znaczenie ma również to, aby wszystkie zakupione sprzęty były odpowiednio do siebie dopasowane, przede wszystkim pod względem technicznym.

Ważna będzie między innymi moc poszczególnych urządzeń, ale warto też pamiętać o takich rzeczach pasmo przenoszenia czy impedancja. Pomieszczenie ma znaczenie Wiele osób zapomina o jednej ważnej rzeczy, kiedy kupuje kolejne elementy zestawu do własnego domu: pomieszczenie, w który cały zestaw zostanie zamontowany ma spore znaczenie. Sprzęt musi zostać dobrze dobrany do wielkości pokoju, w którym muzyka będzie na co dzień odtwarzana.

Ogromnie ważne jest też właściwe rozstawienie wszystkich elementów audio – i to nie tylko przy okazji zestawu kina domowego, gdzie przecież chcemy uzyskać jak najbardziej przestrzenny efekt dźwięku. Odsłuch jest ważny! Ostatecznie decyzję należy podjąć w oparciu o odsłuch – chodzi więc o to, aby na własne uszy przekonać się o tym, jak spisuje się dany zestaw i czy poszczególne jego elementy dobrze ze sobą współpracując, tworząc razem pożądane brzmienie. Nie ma bowiem lepszego testu takich urządzeń jak głośniki, odtwarzacz czy wzmacniacz niż osobiste sprawdzenie takiego sprzętu.

Nie trzeba wcale być profesjonalistą – każdy z nas ma inne preferencje i oczekiwania. Choć niektórzy będą oczywiście w stanie wyłapać nawet najmniejsze szczegóły i detale, chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby jeszcze przed zakupem sprawdzić urządzenia „ze słuchu”. Pamiętaj o wystroju Mogłoby się wydawać, że design odgrywa w tym przypadku drugorzędną rolę, lecz warto postawić na takie głośniki, które będą rzeczywiście pasować do wystroju danego pomieszczenia.